اقتصاد ترکانی با تعطیلی بیشتر!

فکرش را می‌کردم که یک روز اقتصاد ما بارور می‌شود. اما نه تا این حد که با خیال راحت بخوابیم و هی اقتصادمان جلو چشم‌مان رشد بکند و برای خودمان یک قدرت اقتصادی بشویم. البته ما قبل از این هم می‌خوابیدیم که پول خودش بیاید، ولی گاهی دلشوره‌ای هم داشتیم که البته با یک لیوان عرق بیدمشک برطرف می‌شد.

اما حالا به جایی رسیده‌ایم که کارشناسان می‌خواهند یک روز به تعطیلی در هفته اضافه کنند که بیشتر سود کنیم!
به جانم خودم خیلی بدید اگر فکر کنید شوخی می‌کنم. طرحی ارائه شده که پنجشنبه‌ها هم کلا همه با هم تعطیل باشیم که هم خودمان کیف کنیم، هم اقتصادمان حال بیاد.

اینکه ما همه چیزمان برعکس است خیلی هم بد نیست‌ها. چون معمولا همه هی باید بیشتر کار کنند، تا یک پخی بشوند. ولی ما هی باید تعطیلی زیاد کنیم که اقتصادمان بهتر بشود.
حالا چرا با یک روز تعطیلی بیشتر اقتصاد ما بهتر می‌شود؟

۱- همین که بعضی از کارمندان زحمت‌نکش، کار نمی‌کنند واقعا باعث پیشرفت کشور است. وقتی قرار باشد با زور و و پشت چشم نازک کردن کار کنند، پرونده و هست و نیست ما را به‌شکل کاملا غیرعمد گم و گور می‌کنند. اگر نباشند لااقل در این زمینه ما سود کرده‌ایم.

۲-طبق آمار پول قند و چایی بعضی از ادارات با پول قند و چایی قهوه‌خانه‌های کشور برابری می‌کند. در روزهای اوج کار حتی بیشتر هم می‌شود. یعنی شما چه تشریف ببرید قهوه‌خانه، چه اداره مذکور هیچ فرقی نمی‌کند.
بنابراین اگر نباشند در طول سال چند میلیون دلار پول قند و چایی صرفه‌جویی ارزی می‌شود.

۳-آمار دور دورک کردن در خیابان‌ها کمتر می‌شود. درست است که ایشان در این ساعت باید سر کار باشد، ولی به‌هر حال الان دور ششمش را هم در تهران زده و دور بعدی دیگر به طرف خانه خواهد می‌رود تا خستگی یک روز پر دور دورک را در کنار خانواده از تن به در کند. تعطیل که باشد در خانه می‌خوابد پول بنزین صرفه‌جویی می‌کنیم.

۴-با یک روز تعطیل بیشتر، آمار جلسه اداره مذکور هم می‌کشد پایین. اینجوری ما در طول سال فقط چند میلیون دلار پول موز صرف‌جویی ارضی می‌کنیم.

۵-یکی از کارهای مهم کارمندان بعضی از ادارات صاف کردن نقاط ناصاف تلفن اداره است. معمولا آمار روابط انسانی به‌وسیله تلفن در ساعات اداره به طرز خیلی آبروریزیانه‌ای افزایش پیدا می‌کند. در باقی ساعت روز با همان چت و پیامک هم کار جماعت راه می‌افتد. صرفه‌جویی در پول تلفن یکی از سنت‌های ماست.

۶-با یک روز تعطیلی تربیون‌ها هم کمتر آتش‌بازی می‌کنند و کمتر روی دست هم خرج می‌گذارند. معمولا این تریبون روی دست آن اداره خرج می‌گذارد. آن تریبون در اقدامی تلافی‌جویانه و انتحاری روی دست این اداره. در خانه باشند لااقل تریبون مفت ندارند که هی خرج‌تراشی کنند.

۷-دیگر این هم لازم به گفتن نیست که با افزایش تعطیلی فرصت کمتری برای اختلاس و هدیه دادن کوه و دریاچه و زمین و اینها وجود دارد.

به امید روزی که هر هفت روز هفته تعطیل باشد که اقتصادمان بترکاند.

در این باره بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *