«کش دادنِ مرگ» در کتابفروشی‌ها!

خبرگزاری ایسنا – کتاب «کش دادن مرگ» مجموعه‌ای از رباعی‌ها و دوبیتی‌های طنزآمیز «جلیل صفربیگی» به انتخاب و مقدمه‌ی «محمدعلی مومنی» منتشر شد.

۹۰ چارانه‌‌ی این کتاب از ۹ مجموعه‌ «شکلک برای مرگ»، «سونات بلوط»، «واو»، «اونویسی»، «کم‌کم کلمه می‌شوم»، «هیچ»، «انجیل به روایت جلیل»، «گاو صندوق بر پشت مورچه‌ی کارگر» و «نت‌های تنهایی» انتخاب و منتشر شده است.

محمدعلی مومنی این رباعی‌ها را در ۱۰ بخش موضوعی جای داده است: «خود انتقادی – من، مرگ – خودکشی، هویت – کیستی، فقر، عشق – دل، انتظار، نقد اجتماعی، آرزو – رویا، شعر – شاعر و تنهایی».

مومنی در بخشی از مقدمه به نسبت «شعر، طنز و فلسفه» و در ادامه به بررسی طنز در رباعی‌های شاعر ایلامی «جلیل صفربیگی» پرداخته و نوشته است: «… موضوع مرگ، کتاب به کتاب، برای شاعر مطرح بوده است. چه مرگ طبیعی و چه مرگی که پدیده‌ی دوران مدرن است: خودکشی.»از این رو گزینه‌ چارانه‌های طنزآمیز صفربیگی «کش دادن مرگ» نام گرفت و انتشارات «فصل پنجم» آنرا چاپ و منتشر کرد.

محمدعلی مومنی – همیشه برای انتشار آثارم، به خودم سخت می‌گیرم. فرقی نمی‌کند یک اثر مطبوعاتی باشد، یا یک نوشته‌ی وبلاگی یا یک کتاب. درباره‌ی این آخری که همیشه سخت‌گیری‌ام بیشتر بوده و به امید ارائه‌ی اثری بهتر، از انتشار کتاب صرف نظر کرده‌ام.
اما گاهی فکر کرده‌ام که «بهتر و کامل‌تر بودن» نسبی است و بد نیست که کارهایم را منتشر کنم؛ بازتابش را ببینم و نقدها را بشنوم.

تا حالا در انتشار سه کتاب سهم داشته‌ام. دو مجموعه‌ی داستان که گروهی بوده و حالا «کش دادن مرگ» که بن‌مایه‌اش از «جلیل صفربیگی» شاعر چارانه (رباعی) سرای مورد علاقه‌ی من است. هر بار هر کتابش را که می‌خواندم از طنزهایی که در لا به لای کلمه‌ها کوک خورده بودند، لذت می‌بردم. یکی از دلایل علاقه‌ام به رباعی‌های جلیل هم، این طنز جدی در رباعی‌هایش بوده.

وقتی کتاب «گاو صندوق بر پشت مورچه‌ی کارگر» منتشر شد، می‌خواستم یادداشتی درباره‌اش بنویسم و در یکی از روزنامه‌ها منتشر کنم. چرا که بیشترین کوک‌های طنزآمیز شاعر در این کتابش بوده. تا اینکه شاعر ایلامی، به من پیشنهاد داد که رباعی‌های طنزآمیزش را برگزینم و مقدمه‌ای بر آن بنویسم. حاصل شد آنچه که نشر «فصل پنجم» منتشر کرده است.

بعد از دو مجموعه‌ی گروهی، «کش دادن مرگ» کتابی دو نفره است. شاید امسال اگر تنبلی نکنم، دو مجموعه‌ی طنز را بطور مستقل، چاپ و منتشر کنم.

پنجره
«کش دادن مرگ» منتشر می‌شود | خبرگزاری مهر

در این باره بخوانید:

۴ پاسخ

 1. سلام عرض شد
  سال نو مبارک

  محمدعلی مومنی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۳ام, ۱۳۹۲ ۹:۵۶ ب.ظ:

  سلام بر خالو راشد عزیز
  منم به شما شادباش میگم 🙂

 2. سعید گفت:

  یک طنز گونه از من:
  در خواب خوشم لاله رخی آمد دوش
  آشفت خیال و کرد خوابم مغشوش
  گفتم که درنگ کن برایت فردا
  آشی بپزم که یک وجب روغن روش!
  ………………………………..
  سلام از طریق وبلاگ آقای صفر بیگی با شما اشنا شدم
  نظرتان را در مورد سپید ها و رباعی هایم بدانم خوشحال میشوم
  http://www.yekarzanehsas.blogfa.com
  هجده ساله از خوزستانم

 1. ۲۷ فروردین ۱۳۹۲

  […] و آبروی ما را برد! نمونه‌ای از  وضعیت «دوقطبی» که در کتاب «کش دادن مرگ» درباره‌اش نوشته‌ام. وضعیتی تلخ و دردناک که آدمی […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *