تف‌مالی جنگل گلستان

چگونگی خاموش کردن آتش‌ پارک ملی گلستان را ببنید و عبرت بگیرید و حال کنید که یک نمونه‌ی کوچک از هنر ما برای مدیریت جهان است. این روش‌ها نه تنها در جهان، بلکه در سایر کهکشان‌ها و سیاره‌ها هم، بی‌نظیرند.

بالاخره کار است دیگر. ممکن است شکارچی‌های خارج، در اثر هدفمندی یارانه‌ها در همان خارج خودشان، وضعیت اقتصادی‌شان خوب شود و خوشی زیر دلشان بزند و تصمیم بگیرند به جنگل‌های خارجشان و داخل خارجشان بروند که چهار تا کبوتر شکار کنند و برای این شکار بزرگ، آتشی روانه‌ی لانه‌ی کبوترها کنند و جنگل  آتش بگیرد. اصلا جای نگرانی نیست. ما داریم می‌آییم!

پیش از این برای خاموش کردن آتش در خارج از روش‌های تجملاتی استفاده می‌شد. خارج می‌زنند دیگر!
هلیکوپتر، هواپیما و خیلی چیزهای دیگر را هوا می‌کنند که در این وانفسای کمبود آب هی آب و چیزهای دیگر بریزند روی جنگل.
ارتش و سایر نیروهای دولتی و مردمی را هم به کار می‌گیرند. نمی‌گویند شاید این طفلی‌ها در تعطیلات هستند و رفته‌اند شمال خارج‌شان! خوب این چه کاری است؟ جنگل است دیگر. آهن که نیست! می‌سوزد.

اما روش‌های ما برای خاموش کردن حریق جنگل گلستان روش‌های بدیع و ساده‌ای را در منظر جهانیان به نمایش گذاشت که آدم از این همه سادگی به وجد می‌آید. اینجاست که آدمی محک می‌خورد. ساده‌زیستی حتی در شرایط بحرانی. «خوش بود گر محک تجربه آید به میان» اگر در هنگام بروز چنین واقعه‌هایی باز هم ساده‌زیستی رعایت شد، شرط است. شما خودتان ببنید که در این چند روز، تا اندازه‌ای که تجملاتی نشود، با بیل اقدام به خاموش کردن چهار هکتار جنگل گر گرفته کردیم و این خودش یک الگوی جهانی است.

امروز که دیدم سادگی دارد ژانری می‌شود برای خودش و هی می‌زند بالا.
دیدم کسانی با شاخه‌های درخت‌ها تالاپ و تالاپ روی برگ‌های آتش گرفته می‌زدند، بلکه خاموش شوند. اقدامی که در عین سادگی بسیار هم موثر بود.

خوشبختانه تا حالا فقط چهار هکتار از پارک ملی گلستان در آتش سوخته و ما هنوز چند هکتار دیگر جنگل داریم. پس جای غصه خوردن نیست.
اما من هم می‌خواهم دو راه دیگر برای مهار آتش‌سوزی در جنگل گلستان پیشنهاد بدهم که می‌دانم کم از تولیدات نوجوان‌های سیزده ساله در آشپزخانه‌ها نیست.
یکی از پیشنهادهای من استفاده از «تف برای مهار آتش‌سوزی» است! تعجب نکنید. تف به واسطه‌ی حجم بالا و چسبندگی راهی موثر خواهد بود.
تفی که بعضی‌ها در پیاده‌رو، در چمن، در جاده، در نهرهای آب و در هر جای دیگر می‌اندازند، ساماندهی و به آنجا فرستاده می‌شود. با توجه به تجربه‌های پیشین تف باعث روان شدن کارها هم می‌شود!

به جز تف چیزهای بی‌استفاده‌ی دیگری هم هست که آدم می‌رود یکجایی آنرا بدون هدف تخلیه می‌کند که در این واقعه می‌توان از آن هم استفاده کرد. البته با رعایت شئونات بصری!

این پیشنهادها را با کارشناسان محیط زیست هم در میان گذاشتم. آنها تائید کردند که این پیشنهادها روح ساده‌زیستی و پرهیز از «جنگولک‌بازی در آوردن» به شیوه‌ی خارجی‌ها برای مهار آتش‌سوزی را در خود دارند و برای محیط زیست هم بی‌خطرند.

سادگی استفاده از بیل، شاخه‌ی درختان، تف و مایعات دورریختنی دیگر به گونه‌ای است که حتی یک بچه‌ی ۱۳ ساله هم می‌تواند، هزاری هم دستش بند کارهای مهم  دیگر باشد، کارش را در آشپزخانه برای مدتی تعطیل کند و در ارائه‌ی الگویی زیست محیطی مشارکت کند.

بازنشر در سایت «گل‌آقا»
وبلاگ «مخالف شکار و شکارچی» | عبدالرضا باقری

پی‌آمد:
گزارش تصویری | آتش‌سوزی در جنگل‌های گلستان

در این باره بخوانید:

۱۴ پاسخ

 1. قیصاری گفت:

  به یارو گفتن ی وقت جنگل رو آتیش نزنی رفت سنگ انداخت تو چاه

  امروز ی مدیریت جهانی دیگه هم شد از ساعت ۷تا ۱۱/۵ شب ،ورامین برق نبود..

  البته اگر ی کم وقتش رو بیشتر می کردن بهتر بود

 2. من یه پیشنهاد دیگه هم دارم که از شما استدعا دارم با کارشناسان محیط زیست در میان بگذارید. در راستای حمایت از کارخانه تولید ساندیس می توان با ساندیس به مهار آتش پرداخت .

  محمدعلی مومنی پاسخ در تاريخ آذر ۱ام, ۱۳۸۹ ۹:۰۲ ب.ظ:

  ساندیس در همه‌ی موارد کاراست. به ویژه برای فرونشاندن آتش!

 3. تازه چند پیشنهاد دیگر هم داشتم که نمی توانم بگویم خودتان خدس بزنید.

 4. با سلام
  آدرس وبلاگ و ایمیل ام را اصلاح کردم . ممنون.

 5. درود
  چرا این متخصصان پر ارزش را به انسوی مرزها صادر نمی کنند

  محمدعلی مومنی پاسخ در تاريخ آذر ۱ام, ۱۳۸۹ ۹:۰۸ ب.ظ:

  شما یا نمی‌دانی متخصص کیه، یا نمی‌دانی مرز کجاست، یا نمی‌دانی صادرات چیه؟!

 6. سلام وب سایتتان عالی بود
  پدرم ابوفیاض سلام رساند.در ضمن اگه وقت کردید یه سر هم به من بزنید با تشکر

 7. آها!
  حالا فهمیدم حکمت این تف سر بالا چیه!

 8. y@30 گفت:

  خاموش کن این اتیش لعنتی و دیگه مردم از دود و گرما هی میگن برگ اتیش گرفته حتما برگ روی درختارو میگن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  اینقد تابلو که از همه جای شهر شعله هاش دیده میشه

  محمدعلی مومنی پاسخ در تاريخ آذر ۲۲ام, ۱۳۸۹ ۲:۳۴ ب.ظ:

  آنکه جنگل است. والا ما خودمان هم آتش گرفتیم.

 1. ۱۷ آذر ۱۳۸۹

  […] درباره تشکیل باران اسیدی به دنبال آب‌پاشی تهران تف‌مالی جنگل گلستان | ماتینه سه شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۸۹ برچسب‌ها: آتش, باد, […]

 2. ۱۷ آذر ۱۳۸۹

  […] پنجره تولید باد و باران تف‌مالی جنگل گلستان […]

 3. ۲۹ اسفند ۱۳۸۹

  […] تولید باد و باران تف‌مالی جنگل گلستان آتش هوشمند وطنی یکشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۸۹ برچسب‌ها: […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *