به ما چه پارمیدای ملت کو؟

حرف‌های بهداشتی بزن! – ۳

سینما چون هفت تا هنر را یکجا با خودش دارد، گیرخورش زیاد است، بنابراین یکی از این هفت هنر بس است. مثلا موسیقی را انتخاب کنید که واقعا باعث آرامش می‌شود. البته نه این موسیقی‌هایی که به قصد کشت برای خودشان تاپ و توپ می‌کنند، بلکه یک نوع موسیقی که آرامش بدهد. موسیقی عرفانی باشد اصلا. موسیقی ما، یک پا آرامش است. آنها که توی موسیقی‌شان حرف‌های بی‌تربیتی می‌زنند را بی‌خیال شوید. اصلا به ما چه ربطی دارد که پارمیدای ملت کو؟ از قدما بگیرید بیایید جلو. استاد بنان تا استاد شجریان…

ولی یک عده تا می‌گویی شجریان، یک چیزی‌شان می‌شود و می‌خواهند یک حرف‌هایی بزنند که نباید بزنند. اصلا بحث درباره موسیقی را هم بی‌خیال شوید. آرامش روانی که فقط با موسیقی انجام نمی شود.

برای جلوگیری از راه افتادن بحث‌های مضر، بزنید توی خط شعر و شاعری و کمی کله تکان بدهید و صدایتان را بکشید و شعر دکلمه کنید. اشعار و ادبیات کشور ما خیلی باحال هستند و روح و روان را جاهایی می‌فرستند که برگشتن‌اش با خداست. کل دنیا هم با ادبیات ما حال می‌کند اما به ما جایزه نمی‌دهند. ممکن است کسی بگوید به درک. اگر به سلامت خانواده و اطرافیان‌تان علاقه‌مند هستید، اگر می‌خواهید کالری آجیل که خیلی هم گران است دود نشود و به هوا برود، این بحث را تمام کنید که الان است بحث جوایز ادبی را راه بیندازد. پول این جوایز از جاهایی می‌آید که آدم شرمش می‌آید بگوید. خلاصه که ادبیات هم بود ادبیات قدیم، بدون جوایز ادبی!

اصلا بحث را بیندازید بین خانم‌ها ببینید چه‌قدر خوب فقط درباره خودشان و نهایتا درباره چهار تا همسایه اینوری و آنوری صحبت می‌کنند. نمی‌نشینند درباره زن مردم در آمریکا و آلمان صحبت کنند. حالا آن خانم رییس‌جمهور یا صدراعظم است که باشد. حتی آنها هم به زیبایی و سلامت خودشان کلی اهمیت می‌دهند. مثلا بعضی از خانم‌ها به جوش‌های صورت‌شان خیلی حساس هستند. جوش صورت هیچ ربطی هم به سیاست ندارد. جوش زدن دلایل مختلفی دارد. بعضی از این جوش‌ها به خاطر آب و هوای بد است. مثلا آلودگی هوای تهران خیلی روی این موضوع تاثیر دارد. هر چه‌قدر هم طرح ترافیک یا زوج و فرد اعلام می‌کنند، فایده ندارد. خوب وقتی هی ماشین تولید می‌شود همین است دیگر!

موضوعات داخلی خانه دیگر هیچ ربطی به بیرون ندارد. درباره غذاهای مختلف صحبت کنید. درباره آش‌رشته، خورش فسنجان، قورمه‌سبزی… با توجه به اینکه قورمه‌سبزی هم باب بحث‌های سیاسی را باز می‌کند، این بحث را هم تمام کنید.

پیشنهاد هم نمی‌شود داد. پرچم سفید را بالا می‌برم!

منتشر شده در
هفته‌نامه‌ی سلامت | ۲۲ اسفند ۱۳۸۸ | شماره‌ی ۲۶۲ | pdf | web
متن کامل
«حرف‌های بهداشتی بزن!»

در این باره بخوانید:

۷ پاسخ

 1. شرمنده توی کامنت قبلی سایت اشتباه وارد شد . همون قسطنطنزیه هست

 2. در قسمت گفتمان شعر و شاعری صحبت به سمت غصب شاعران ما توسط دیگران می رود و اینکه چرا آنها به خود اجازه ی این کار را می دهند و اینکه چه کسانی عرضه ندارند که جلوی آنها را بگیرند و در نهایت غدد لنفاوی ما درد می گیرد!

 3. سلام
  چندین باره عیدتان مبارک…
  می بینم که اول سالی داری خودتو وارد مسائل پیچیده می کنی!!!
  این سبزی و ول کن بچسب به هوای بهاری که همه جارو همه رنگ کرده به جز همون رنگ ممنوعه ی ملعون سبز!!!
  درختا و کوه و دشت هم همه بنفش بنفشن!!!
  تو سفره ی هفت سین هم امسال به جای سبزه بنفشه گذاشتیم!!!
  ایام به کام…

 4. سلام

  سال نو مبارک جناب مومنی یک فکری به حال آی طنز بکنید

  محمدعلی مومنی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۰ام, ۱۳۸۹ ۱:۳۶ ق.ظ:

  سلام از بنده است جناب جاوید عزیز. من هم سال نو را به شما تبریک می‌گویم.
  فکر می‌کنم فکر شده. از امروز وقتی تشریف ببرید به آدرس آی‌طنز لینک سایت‌های مفید و سالم به شما ارائه شده و اعلام شده که این مکان مقبره‌ی یک سایت خیلی خیلی ناجور است.

  امیدوارم سال جدید بشود باز هم آی‌طنز را احیا کرد. با کمک و البته شعرهای نمکی و فلفلی شما!

 5. صراحی گفت:

  سلام جناب اقای مومنی
  چقدر خوب می‌نویسید شما

  محمدعلی مومنی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۰ام, ۱۳۸۹ ۹:۲۹ ب.ظ:

  ممنون. چشم و ذهنت خوب می‌خونه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *